images/stories/elanat.jpg

به وب سایت رسمی خانم دکتر بهناز رائی خوش آمدید                    ارائه خدمات درمانی و زیبایی پوست و مو ، خدمات آموزش مراقبت از پوست و مو ،آرایش و پیرایش با بهره گیری از امکانات پیشرفته                    ارائه خدمات لیزر درمانی و خدمات آرایش و پیرایش زیر نطر پزشک متخصص و همچنین اصول استریلیزاسیون بهداشتی
بوتاكس

بوتاکس چیست وعوارض جانبی آن چگونه است؟
1) بوتاکس درواقع ماده ضعیف شده
Botulinium Toxin type A
می باشد.این ماده که به طورطبیعی درترشحات باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم به وفور درطبیعت یافت می شود درمحل اتصال پایانه عصب به عضله تاثیرگذارده و مانع انتقال پالس الکتریکی عصب می شود.

2) به طورشایع تزریق موضعی بوتاکس برای رفع چین وچروکهای 3/1  فوقانی صورت بسیارمفیداست ازاین ماده برای مناطق دیگری نظیرچین و چروکهای گردن نیز میتوان استفاده نمود.همچنین ازبوتاکس برای بالابردن ابروها نیز می توان بهره جست که درواقع حالت بشاش ترو زیباتری به شخص داده و چشمها را درشت تر جلوخ میکند. محلهای تزریق مقداری تزریق و روش تزریق درکنار فیزیولژی و آناتومی شخص عوامل تعیین کننده دربروز عوارض جانبی احتمالی است.شروع اثربوتاکس بین12تا24ساعت پس ازتزریق است و ماندگاری اثرآن بین 6ماه می باشد که درصورت تمایل شخص امکان تکرار به دفعات نامحدودوجود دارد.

3) آیاتزریق بوتاکس عوارض دارد؟
ازعارضه های بی اهمیت و گذرای بعدازتزریق می توان به قرمزی محل تزریق ورم موضع خون مردگی به خصوص درنواحی دورچشم دردمحل تزریق سردردی که ممکن است تا3ساعت طول بکشد تهوع مختصر ضعف عمومی وخارش اشاره کرد.بعضی عوارض احتمالی دیررس که اهمیت بیشتری دارند نظیر دوربینی افتادگی پلک وابرو نیز مطرح هستند. البته این احتمال وجوددارد که بوتاکس به اشتباه به ماهیچه های کناری تزریق شود یا حتی دراثرتزریق عمیق روی آنها تاثیر بگذارد.تزریق بوتاکس به ماهیچه  بالا برنده پلک موجب افتادگی کامل یابخشی ازپلک به مدت شش تا هشت هفته می شود.ازجمله تاثیرلت ثانویه تزریق بوتاکس می توان به خشکی موقتی چشم اشک تورم پلک خطای دید التهاب قرنیه هماتوم یاتراوش و تجمع موضعی خون که به زودی منعقد می شود دردهای موقتی و سوزش خفیف اشاره کرد.
توجه داشته باشید که درصورت بروز ورم شدیددرناحیه تزریق ماده خون مردگی وسیع و نیز مشاهده افتادگی درپلک و ابرو باید پزشک راازآنها مطلع کرد.هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده از آن برای زیباسازی صورت می شود. وهنرپیشه های هالیودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده می باشند

4)چه کسانی شرایط مناسب برای تزریق بوتاکس را دارند؟
هرکسی که خواهان این است که چهره جوان تر و کم چروک تری داشته باشدکاندید مناسبی برای تزریق است.

5)چندبار باید تزریق راتکرار کرد؟
تزریق بوتاکس روش سریع و موثر برای رفع چروک است. مدتتزریق بوتاکس بین 10 تا20 دقیقه است.شروعاثربوتاکس بین4تا7 روز است.مزیت دیگراین روش برگشت سریع به سرکار است.اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین4تا6ماه طول می کشد.تزریق دوم معمولا 3تا4ماه بعدازنوبت اول وتزریق سوم 12ماه بعداز اولین تزریق باهدف دوام حالت فلجی عضلات صورت وصاف ماندن پوست وایجاد عادت اجتناب از حالات تولیدکننده چروک انجام می شود. پس از چندنوبت تزریق به فرد آموزش داده می شود.پس از چندنوبت تزریق به فرد آموزش داده می شود تا درصورت مشاهده برگشت انقباضات و چروک های قبلی برای تزریق مجدد مراجعه نماید.

6) موارد منع تزریق بوتاکس:
1-زنان باردار2- زنان شیرده3- کودکان زیر12سال4-افرادی که از تزریق ماده انتظارات غیرواقعی دارند5- بیمارانی که ثبات روانی ندارند6- افراد باسابقه حساسیت نسبت به هرکدام از اجزای دارو7- افراد باسابقه بیماری های عصبی عضلانی مانند میاستنی گراو و ام اس 8-کسانی که تحت درمان باداروهای آنتی بیوتیکی نظیر جنتامایسین قرار دارند 9-مصرف کنندگان گروهی از داروهای قلبی نمی توانند از این ماده استفاده کنند.

آفتاب سوختگی
هنگامی که اشعه ماوراء بنفش خورشید به سلول های لایه خارجی پوست صدمه می زند و با عث سوزش قرمزی و تاول در پوست می گردداصطلاحا می گویند که آفتاب سوختگی
(Sunburn)
ایجاد شده است. احتمال صدمه دیدن به سلول های پوست در وسط روز یعنی زمانی که خورشید دربالای سرما قرار دارد بیشتر میباشد اما نورخورشید می تواند هرزمانی از روز مضر باشد.حتی درهنگامی که آسمان کاملا ابری می باشد نیز ممکن است آفتاب سوختگی ایجاد شود زیرا اشعه ماوراءبنفش می تواند از ابروها نیز نفوذنماید.نورانعکاسی از آب یا برف می تواند صدمه به سلولهای پوستبزند زیرا اثرات مضر آن راتشدید می کند.افرادی که دارای پوستهای سفید و روشن هستند بیشتر مستعد دچار شدن به آفتاب سوختگی می باشند زیرا پوست آنها مقادیر کمی رنگدانه محافظتی ملانین
(melanin)
تولید می کند.آفتاب سوختگی یامدت زیادی درمعرض نورخورشید بودن می تواند باعث پیری زودرس پوست شود وخطرابتلاءبه سرطان پوست را افزایش می دهد. برای پیشگیری از آفتاب سوختگی بطورمنظم از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید و از ماندن در زیر آفتاب به مدت زیاد پرهیز نمایید.

علایم آفتاب سوختگی
آفتاب سوخگی می تواند بعداز فقط 30دقیقه مواجهه پوست بانور خورشید اتفاق بیفتد علایم آفتاب سوختگی ممکن است چندساعت طول بکشند تاخود رانشان دهند و عبارتند از:
0سوزش قرمزی و گرم بودن پوست
0متورم شدن قسمتی از پوست که دچار آفتاب سوختگی شده است.
0درموارد شدید تاول هایی درپوست ایجاد می شود.
چندروز بعد از این آفتاب سوختگی اولیه پوست ممکن است خشک شده و شروع به پوسته پوسته شدن نماید. آفتاب سوختگی شدید ممکن است همراه با گرما زدگی باشد که یک وضعیت بالقوه خطرناک ومرگبار می باشد.

نحوه درمان افتاب سوختگی
اگرشما دچار آفتاب سوختگی شده اید سعی نمایید که در سایه قرار گرفته و مقادیر زیادی مایعات بنوشید.شمامی توانیدعلایم آفتاب سوختگی را با استفاده از مالیدن لوسیون کالامین
(calamine)
تسکین دهید.دوش آب سردیاکمپرس آب سردنیزممکن است کمک کننده باشند. آفتاب سوختگی شدید نیاز به توجه فوری پزشکی دارد وشما باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه نمایید.اگرشمادچار آفتاب سوختگی شدید به همراه گرمازدگی شده اید باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه نمایید.اگرشمادچارآفتاب سوختگی شدید به همراه گرمازدگی شده اید باید هرچه سریعتر دربیمارستان بستری شوید.

کهیر
کهیر (urticaria) یک برجستگی شدیدا خارش دار پوست می باشد که ممکن است تمام بدن و یافقط قسمت کوچکی از پوست را مبتلا کند.این برجستگی پوست به رنگ قرمز می باشد که گاهی اوقات برآمدگی های سفیدرنگی نیز در آن وجود دارد.قسمت های ملتهب پوست معمولا اندازه هایشان متغیر بوده و ممکن است چندین قسمت به هم متصل شده ویک قسمت خیلی بزرگی از پوست را گرفتارکنند.کهیرمعمولافقط چندساعت دوام دارد که به آن اصطلاحا کهیر گفته می شود.گاهی اوقات ممکن است کهیرچندین ماه طول بکشد که به آن کهیر مزمن می گویند.هم کهیر حادوهم کهیر مزمنممکن است دوباره عود نمایند.گاهی اوقات کهیر در همان زمانی که وضعیت خطرناک آنژیوادم(angioedema)رخ می دهد بروز می کند.درآنژیوادم بافتهای بدن بخصوص در اطراف صورت و لب ورم می کنند که معمولا به خاطر یک واکنش آلرژیک (حساسیتی)می باشد.همچنین کهیر گاهی اوقات یک علامت اولیه آنافیلاکسی
(anaphylaxis)می باشد.آنافیلاکسی یک واکنش شدید و بالقوه مرگبار آلرژیک بدن به بعضی مواد می باشد.

علل ایجاد کهیر
کهیرمی تواندبراثریک واکنش آلرژیک (حساسیتی)به بعضی ازغذاها(مثل بادام زمینی)رخ دهد.این وضعیت ممکن است همچنین براثرحساسیت به یک دارو ویا حساسیت به گیاه ویا براثرنیش یک حشره رخ دهد.بااینحال وقتی کهیر برای اولین بار دریک فردبزرگسال رخ می دهد اغلب شناسایی علت ایجاد آن مشکل می باشد.مستعد بودن به ابتلاءبه کهیر ممکن است دربعضی ازخانوادها بیشتر دیده شود.


نحوه درمان کهیر
کهیر حادمعمولا درعرض چندساعت و بدون درمان ناپدید می گردد.کهیرمزمن ممکن است چند هفته یاچندماه طول بکشد تاازبین برود.استفاده ازداروهای بدون نیاز به نسخه مثل لوسیون کالامین وآنتی هیستامین های خوراکی ممکن است به تسکین خارش پوست کمک نماید.اگرعلایم شما باقی ماندند و یااینکه دوباره عودکردند وعلت ایجاد آن مشخصنمی باشد شماباید به پزشک مراجعه نمایید.درچنین مواردی پزشک شما را به یک کلینیک آلرژی ارجاع می دهند تاباانجام آزمایش روی پوست شما مشخص گردد که به چه ماده ای حساسیت دارید.وقتی مشخص شدکه جه ماده ای باعث بروز کهیر درشما می شود باید تاآنجا که ممکن است از برخوردبااین ماده درآینده پرهیز نماییدتا ازوقوع مجددکهیرپیشگیری کنید.

      شوره سر
شوره سر وضعیت بی ضرری است که براثر افزایش ریزش طبیعی سلول های مرده پوست سرایجاد می گردد.این سلول های مرده پوست بصورت پوسته های سفید رنگی در موها جمع می شوند وگاهی اوقات باعث خارش می گردد.این وضعیت درجوانان شایع بوده وممکن است باعث خجالت آنهاشود.شوره سراغلب براثر رشد نوعی قارچ که درپوست سر رشد می کند ایجادمی گردد.شوره سرشدید وضعیتی است که به آن اصطلاحا درماتیت سبورئیک گفته می شود وباعث التهاب وپوسته پوسته شدن پوست درسایرنقاط بدن مثل صورت سینه وپشت می گردد.شوره سرممکن است همراه باالتهاب پلک هابروز نماید.شمامی توانید باشستنموهایتان هفته ای سه یا چهاربارباشامپوهای حاوی تاریاشامپوهایی که مواد ضدقارچ درآنها وجودداردمثل شامپوهای سلنیوم سولفاید شوره سرتان رادرمان نمایید.اگرباانجام درمان فوق هنوز هم شوره ها وجود داشته باشندباید به پزشک مراجعه نمایید زیراممکن است دچار وضعیتی مثل اگزما یابیماری پسوریازیس شده باشید.این ببیماریهانیاز به درمانهای خاص دارند.


آلوپسی
آلوپسی(Alopecio)یاازدست دادن موهامی تواند درهرجایی ازبدن ایجاد شودامااگردرپوست سرایجادشود قابل توجه تر می گردد.این وضعیت ممکن است بصورت موضعی ایجاد شود(یعنی قسمت هایی از موها بصورت تکه تکه دچار ریزش می شوند)ویااینکه بصورت عمومی بروز نماید(یعنی تمام قسمت های پوست سردچارریزش موشوند)ریزش موها می تواند بطور موقتی ویا دائمی ایجادشود.آلوپسی ممکن است بابیماری خاصی همراه نباشد اما می تواند باعث خجالت فردشود.

علل ایجاد آلوپسی
شایعترین علت بروز آلوپسی درمردها حساس شدن بیش ازحد آنها به هورمون مردانه تستوسترون می باشد
که علت ایجادیک الگوی خاص درریزش موها می گردد.ریزش موهابه صورت  تکه تکه معمولا براثر آلوپسی آره آتا(Areata)ایجادمی شود که یک بیماری خودایمنی (اتوایمیون) می باشد که باعث بروزکچلی های تکه تکه درپوست سر می گردد این قسمت های کچلی درپوست سرتوسط موهای کوتاه وشکسته احاطه شده اند.دراین موارد معمولا موهابعداز6ماه دوباره رشدمی کنند امادرموارد نادری آلوپسی آره آتا می تواند باعث ریزش دائمی موهای تمام بدن شود.


طاسی طرح مردانه
درطاسی مردانه(male-pattern  baldness)که به آن اصطلاحا آلوپسی  آندوژنیک(Androgrogenic alopecia)نیزگفته می شودموها درعرض چندسال می ریزد که این ریزش ابتدا از قسمت شقیقه ها(گیجگاها)شروع شده وسپس موهای قسمت بالای سردچارریزش می شوند.این وضعیت در آقایان بالای 30 سال بسیارشایع می باشد اما ممکن است درسنین شایین تر نیز ایجاد شود.درمواردنادری این ریزش موازدوران بلوغ آغازمی گردد.این نوع ریزش مواغلب پیشرونده بوده وتصورمی شودکه به علت حساس شدن بیش از حد فولیکول موهابه هورمون جنسی مردانه تستسترون ایجاد می گردد.همچنین ممکن است یک سابقه فامیلی وجودمردان طاس درخانواده مادری(و نه خانواده پدری)فردوجودداشته باشد.طاسی طرح مردانه درخانمها نیزایجادمی شود اماشیوع آن بسیارکمتر ازآقایان می باشد.ریزش موها درخانم ها معمولا به علت اختلالات هورمونی(بخصوص بعدازیائسگی)ایجادمی شود.دراین موارد کم پشت شدن موها در تمام قسمت های سربیشتردیده می شود.
پزشک ممکن است درخواست آزمایش خون نماید تامشخص شود که آیاوجود بیماری زمینه ای خاصی باعث ریزش موها است یاخیر.استفاده ازداروی مینوکسیدیل(minoxidil)ممکن است بطورموقت باعث رشد مجدد موها شود اما اگر درمان متوقف شود این موهای تازه بیرون آمده نیز خواهندریخت.همچنین اسنفاده از داروی خوراکی فیناستراید(Finastride)بانام تجاری پروپشیا(propecia)می تواند دربعضی از موارد کمک کننده باشد.یک راه دائمی تر برای جایگزینی موها استفاده از روش کاشت مو می باشد

پرمویی
دونوع افزایش بیش ازحد مو(پرمویی)وجوددارد(1)هیرسوتیسم(Hirstusim)و(2)هیپرتریکوزیس(Hypertrichosis).هیرتیسم فقط زنها رامبتلا می سازد.دراین وضعیت موهای اضافی بخصوص درصورت تنه ودست ها و پاها ایجاد می شود.دراین نوع رشد بیش ازحد درخانم های بالای 60 سال شایعتر می باشد0(بویژه درخانم هایی از نژادمدیترانه ای آسیایی اسپانیایی و عرب)دومین نوع رشد بیش از حدمو که به آن هیپرتریکوزیس می گویند می تواند هم در مردها و هم در خانم ها ایجاد شود.دراین وضعیت درتمام قسمت های بدن و حتی آن قسمت هایی که بطورطبیعی مو وجودندارد موهای اضافی ایجاد می شود


علت پرمویی
هیرسوتیسم خفیف درخانم ها رااغلب طبیعی قلمداد می کنند(بخصوص در سنین بعداز یائسگی).دربعضی مواردممکن است براثرافزایش هورمون های جنسی مردانه که بطورطبیعی در بدن خانم ها به میزان کم وجوددارد ودر بعضی بیماریها مثل بیماری تخمدان پلی کیستیک ایجاد می گردد هیرسوتیسم ایجاد شود.
هیپرتریکوزیس می تواند همراه بابیماری بی اشتهاییعصبی(آنورکسیانرووزاanoreeia nervosa)ویابه عنوان یک عارضه جانبی داروهای سرکوب کننده ایمنی یاداروهای ضدفشارخون ایجاد شود.

نحوه درمان پرمویی
اگرشماخانم جوانی هستید که دچار هیرسوتیسم شده اید پزشکان ممکن است درخواست انجام آزمایش خون نماید تامیزان هورمونهای جنسی مردانه خون شما را بررسی نماید.اگراین هورمونهابالارفته باشند ممکن است پزشک برایتان داروهایی تجویز نماید تااثر این هورمونها را خنثی نمایدو بیماری زمینه ای تان را درمان نماید.برای مثال سندروم تخمدان پلی کیستیک را ممکن است با استفاده از داروهای هورمونی یاباجراحی درمان نمود.اگرهیپرتریکوزیس براثر عوارض جانبی یک دارو ایجاد شده باشد عدم مصرف دارواغلب باعث برگشت به حالت اولیه طبیعی می شود.برای از بین بردن موهای زائد می توان از روشهای موقتی واز روش های دائمی استفاده نمود.روش های موقتی عبارتند از تراشیدن موها استفاده از دپیلاتورها کندن موها با موچین استفاده از موم وبندانداختن .روش های دائمی ازبین بردن موها نیز عبارتند از استفاده از لیزر الکترولیزوفلاش لامپ.

کاشت مو
کاشت مو(Hair transplant)یک روش جراحی است برای بیرون آوردن قسمت هایی از پوست سرکه حاوی مو می باشدو قراردادن دوباره آن درقسمت هایی از سر که بدون مو می باشد. روش هایی مختلفی برای کاشت موها وجود دارد.دریکی ازاین روش ها نوار باریکی از موهای پشت سرکوتاه می شود تابرای برداشته شدن آماده گردد.سپس ماده بیحس کننده تزریق می شود و این نوار باانجام برش برداشته می شود وپوست دوقسمت با بخیه به هم متصل می گردد.سپس بااستفاده ازمیکروسکوپ دسته های موی یک تا سه تایی جدا می شود.بعد این موها درقسمت های بدون موی پوست سر کاشته می شود.معمولابعد ازحدود6هقفته این موهای کاشته شده می ریزند اما بزودی رشد موها ازسر گرفته شده  و تقریبا بعد از 5تا6هفته موهادوباره رشد می نمایند.

کک و مک
کک ومک (Freckles)براثرتولید بیش از حد ملانین (melanin)ایجاد می شود. ملانین رنگدانه ای است که رنگ پوست بدن بخاطر وجودآن می باشد. دونوع کک و مک وجود دارد:(1)دانه های قهوه ای کوچک ه در قسمت هایی از پوست که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارد ظاهر می شود و(2)لکه های قهوه ای روشن که در هرجایی از پوست بدن ممکن است ظاهر شوند وبیشتر افراد مسن تر راگرفتار می سازد.استعداددچار شدن به کک ومک هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیریم و معمولا ارثی می باشد.بروز کک ومک در افرادی که دارای پوست روشن و سفید هستندو بویژه در کسانی که دارای موهای قرمز هستند شایعتر می باشد. لکه های کک مک بدون ضرر هستند و معمولا درفصل زمستان کمرنگ می شود.بااینحال داشتن پوست روشن وکک ومکی یک نشانه حساس بودن به نور خورشید می باشد و باعث افزایش احتمال خطر ابتلاء به سرطان پوست می شود.برای جلوگیری از آفتاب سوختگی شماباید روزانه از لوسیون های ضدآفتاب استفاده نمایید.

خال
خال ها براثر افزایش بیش از حد سلو لهای پوستی دارای رنگدانه که به آنها اصطلاحا ملانوسیت (melanocyte)گفته می شودایجاد می گردد.خال ها چندین نوع می باشندو می توانند در هرجایی از پوست بدن تشکیل شوند.خال ها ممکن است بعد از تولد در نوزاد ایجاد شوند ویا اینکه در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی بوجود بیایند.تقریباهرفرد بزرگسالی تاسن30 سالگی 10 تا 20 خال خواهد داشت.اکثرخال هاغیرسرطانی هستند امادر موارد نادریممکن است یک خال دچار تغییراتی شود که آن را سرطانی می کن.تغیراتی که درشکل رنگ واندازه خال ها ایجاد می شوندهمیشه هم علامت سرطان نمی باشد وتغییراتی که هنگام بلوغ یادردوران حاملگی درخال ها ایجاد می شوند معمولا طبیعی هستند.بااینحال این تغییرات باید همیشه توسط یک پزشک بررسی و ارزیابی شوند.

انواع خال ها
معمولاخال ها صاف یا برجسته هستند ورنگ آنها از قهوه ای روشن تاقهوه ای تیره متفاوت می باشد.اندازه آنها ممکن است صاف یا زبر مودار یابی موباشند.یک نوع خال که به آن اصطلاحا دیس پلاستیک نووس (dysplastic  neavus)گفته می شود بزرگتر ازمعمول بوده ورنگ آن غیریکنواخخت است.این نوع خال ممکن است در دوران کودکی یا پیری ظاهرشودوممک است ازیک خال کوچکتر بوجود بیایدواین خالها گاهی اوقات دربعضی خانواده ها بصورت ارثی ایجاد می شود.هرنوع خالی ممکن استسرطانی شود اما این نوع خال بیشتر تزسایر خال ها احتمال سرطانی شدن دارد.خطرسرطانی شدن این خال ها درافرادی که دارای سابقه فامیلی ملانوم بدخیم هستند ویااگرخال به میزان زیادی در مقابل نور خورشید قرارگرفته باشدافزایش می یابد.خال های آبی تیره رنگ بیشتر برروی صورت بازوها ران ها وکفل ها ایجاد می شوند.

نحوه درمان خال ها
اگر شما داری خالی هستید که بیش از یک سانتیمتر قطر دارد رشد سریع پیدا کرده است رنگ آن تغییر کده است خارش دار یا ملتهب شده است و یا دچار خونریزی شده است سریعا به پزشک مراجعه نمایید.اگر پزشک مشکوک به سرطانی بودن خال شود ممکن است توصیه نماید که خال رابیرون آورده وجهت آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرستاده شود.خال های سرطانی را هم می توانید برداریدکه این کار هم به دلیل زیبایی و هم به علت برخورد و تماس خال با لباس و زخمی شدن آن انجام می گردد.

زگیل ها
زگیل ها برجستگی های کوچکی هستند که بر اثر ویروس های پاپیلومای انسانی (Humam papilloma)ایجتد می شوند.این ویروس ها به سلول های پوست حمله نموده و آنها راتکثیرشدن می کنندو در نتیجه باعث می ردند که قسمتی از پوست ضخیم شود.ویروسها معمولادردست ها پاها ایجاد می شوند وعموما بی ضرر هستند.بااینحال بعضی از انواع آنهادستگاه تنسلی را گرفتار می کند وباعث بروز مشکلات جدی تری می شوند.زگیل هاباتماس مستقیم باافرادی که دچار عفونت بااین ویروس ها شده است و یا تماس پیدانمودن بااجزایی از ویروس که اخیرا از ریزش پوسته های پوست فرد دچار عفونت ایجاد شده است بروز می کند.اکثرافرادتازمانی که به سن 20سالگی برسندحداقل به یک زگیل دچار می شوندامادربعضی از افراد این زگیل هادوباره عود می نماید.افرادی که دچارکاهش سطح ایمنی بدن به علت ابتلاءبه بیماری ایدزهستندممکن است دچار تعدادخیلی زیادزگیل شوند.

انواع زگیل
سه نوع عمده زگیل وجود دارد.این انوع زگیل ها براساس ظاهرآنهاوملی ازبدن که ایجاد می شوندطبقه بندی می گرند.انواع زگیل ها عبارتند از:زگیل معمولی زگیل کف پا وزگیل مسطح.زگیل معمولی(common wart)این نوع زگیل ها بیشتردردستها ایجاد می شوند.علایم این زگیل هاعبارتند از:
0سفت بوده وسطح آنها زبروبرآمده می باشد.
0 معمولاگردهستند
0روی آنهانقطه های سیاه رنگ ریزی وجود ددارد.این نقطه های سیاه رنگ عروق خونی کوچک می باشند.زگیل های معمولی اغلب بصورت گروهی ظاهر می شوند.
زگیل کف پا(plantar wart)همانگونه که اسم این زگیل مشخص می باشد این زگیل ها درکف پاها ایجاد می شوند.گرچه زگیل های پا همانند زگیل های معمولی هستند امابخاطرفشاری که براثروزن بدن بطورمداوم برآنهاواردمی آید این زگیل ها به سمت داخل پوست رشد می کنند.گروهی از زگیل های کف پا که به یکدیگر متصل می باشند رااصطلاحازگیل های موزائیکی(mosaic wart)می نامند.علایم زگیل های کف پاعبارتند از:
0به سمت داخل پوست کوبیده و صاف شده اند.
0سفت بوده وسطح آنهاضخیم می باشد.
0معمولادرهنگام راه رفتن درد می گیرند.
0نقاط سیاه رنگ ریزی روی آن وجوددارد0
زگیل مسطح (Flat wart):زگیل های مسطح بیشتر برروی مچ دستها پشت دستها وصورت ایجاد می شوند.اندازه این زگیل ها متفاوت می باشدوعلایم آنهاعبارتنداز:
0به رنگ خودپوست هستند.
0سطح آنها صاف بوده وخیلی جزئی برآمده است.
0اغلب خارش دار هستند.
این زگیل ها اغلب بصورت ردیفی وخطی ایجاد می شوند زیراویروس های آنها درهنگام خاراندن انتشار پیدامی کنند

نحوه درمان زگیل ها
اکثرزگیل هابدون درمان ناپدید می شونداما ممکن است چندین ماه یاچندین سال باقی بمانند.برای درمان زگیل های معمولی وزگیل کف پا از ژل ها یا لوسیون های حاوی اسید سالیسیلیک که بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند استفاده نمایید که باعثحل شدن لایه ضخیم پوست می شوند.ابتدا دست یا پایی که دچار زگیل شده است رامدتی در آب قرار دهیدتا نرم شود.سپس به آرامی به کمک یک سنگ پا روی آن را بسائید.سپس بادقت روی آن اسیدسالسیک بریزید.مراقب باشید که سایر قسمت های پوست از این اسیدمحافظت شوند.این درمان را هرروز و به مدت چندین هفته تازمانی که زگیل از بین می رود ادامه دهید.اگرباانجام این کاراها زگیل تان بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه نمایید.پزشک می تواند باروشهایی مثل سوزاندن انجماد لیزر و یا جراحی این زگیل ها رابر دارد.


حساسیت پوست به نور (فتوسنسیتیویتی)
فتوسنسیتیویتی(photosensitivity)یا حساسیت پوست به نور بنا به تعریف یک واکنش غیرطبیعی پوست به اثراتاشعه ماوراءبنفش درنورخورشید می باشد.این وضعیت گاهی اوقات از همان بدوتولد ودر بعضی مواقع در سنین بالاتر ایجاد می شود.موادمختلفی ممکن است باعث حساسیت پوست به نور شوند که این مواد عبارتند از:مصرف داروهایی مثل آنتی بیوتیک تتراسیکلین داروهای ادرارآور(دیورتیک)وقرص های خوراکی ضدبارداری.حستسیت پوست به نور ممکن است همچنین براثراستفاده ازبعضی از مواد آرایشی هم ایجادگردد.این وضعیت گاهی اوقات دربیماران دچاربیماری لوپوس اریتروماتوز سیستمیک(Systemic lupus erythromatosus)که یک بیماری خودایمنی(اتوایمیون)می باشدوبدن اشتباها به بافتهای خودش صدمه می زند نیزدیده می شود.گاهی اوقات هیچ علت آشکاری برای حساسیت پوست به نوروجودندارد.درچنین مواردی به آن اصطلاحا حساسیت به نور اولیه(primary)گفته می شود.

علایم حساسیت به نور
واکنش حساسیت به نور درقسمتهایی ازپوست که درمعرض نورخورشید می باشد مثل صورت ودستهاایجاد می گردد.این وضعیت معمولابه فاصله کوتاهی بعد از مواجهه بانورخورشیدبروزمی کند اما دربعضی موارد ممکن است 24تا48ساعت بعداین واکنش ایجاد گردد.علایم حساسیت به نور عبارتند از:
* بثورات پوستی قرمز رنگ و اغلب دردناک
* تاول های کوچک وخارش دار
* پوسته پوسته شدن پوست
در مرحله بعدممکن است ناخن هاازبسترخودجداشوند.درمواردنادری افرادی که دچارحساسیت شدید به نورخورشید هستندروزهاقادربه بیرون رفتن از خانه ودرمعرض نورخورشیدقرارگرفتن نیستند.

نحوه درمان حساسیت به نور
پزشک از ظاهر بثورات پوستی احتمالا می تواند تشخیص این وضعیت رابدهد.اگرتصورشود که واکنش پوستی براثر مصرف دارویی خاص ایجادشده است پزشک ممکن است داروی دیگری به جای آن تجویز نماید.همچنین ممکن است آزمایش خون انجام شود تا بیماریهای زمینه ای احتمالی بررسی شوند.برای تسکین علایم این وضعیت پزشک ممکن است اقدام به تجویز کرمهای حاوی کورتون یاداروهای خوراکی آنتی هیستامین نماید.مواردشدید این وضعیت بادرمعرض نورماوراءبنفش قراردادن فردبیمار این وضعیت کنترل شده وگاهی اوقات همراه با مصرف بعضی ازداروها برای حساسیت زدایی پوست درمان می شود.شمامی توانید با اجتناب ازنور خورشید تاآنجایی که می توانید به کنترل واکنش هاکمک نمایید.درهنگام بیرون رفتن ازخانه درهنگام روز پوست خودرا بپوشانید کلاه بر روی سربگذارید واز کرم های ضدآفتاب استفاده نمایید.

خارش
خارش علامت خیلی شایعی می باشدو دربسیاری ازبیماری های پوستی دیده می شود.خارش ممکن است محدود به قسمت کوچکی ازپوست باشد.و یااینکه بطور گسترده در سرتاسر بدن خارش ایجاد شود.خاراندن مداوم که اغلب باعث صدمه زدن به پوست می شود می تواند باعث بدتر شدن مشکل گردد

علل ایجادخارش
خارش موضعی می تواند براثرگزیدگی حشرات اتفاق بیفتد.بپورات پوستی خارش دار علامت اصلی وضعیت هایی مثل کهیر اگزما لیکن پلان و عفونت های انگلی پوست مثل گال می باشد.خارش گسترده بدن ممکن است براثرخشکی پوست به مواد شوینده ای که درحمام استفاده می شودویاواکنش حساسیتی به بعضی از داروها ایجادشود.همچنین خارش می تواند به عنوان یک علامت از یک بیماری جدی زمینه ای مثل بیماری کبدی یانارسایی مزمن کلیه بروز نماید.خارش مداوم بعضی ازقسمت های پوست ممکن است براثر استرس های روحی ایجاد شود.خارش معمولا در دست ها پاها و گردن ایجاد می شوند اما می تواند سایر قسمت های بدن را نیز گرفتار کند.خاراندن زیاد پوست که اغلب بطور ناخودآگاه انجام می شود باعث می گردد که پوست آن قسمت ضخیم شده و خارش را تشدید می کند و دوباره منجر به خاراندن بیشتر ودر نتیجه خارش بیشتر می گردد.این وضعیت که به آن اصطلاحا لیکن سیمپلکس (Lichen simplex)ویا التهاب پوستی عصبی (نورودرماتیت)گفته می شود در خانم ها بیشتر دیده می شود.

نحوه خارش

را ه های مختلفی وجود دارد که می توانید خارش خود را تسکین داده و خاراندن را متوقف نمایید.کرم های نرم کننده به مرطوب کردن پوست خشک و خارش دار بخصوص اگر بعد از شستن یا حمام کردن استفاده شوند کمک می کنند.برای تسکین خارش های شدید می توانید از آنتی هیستامین های خوراکی کرم های حاوی کورتون و لوسیون کالامین استفاده نمایید.تا آنجایی که امکان دارد باید از مواردی که باعث تحریک پوست می شوندمثل پودرهای لباسشویی پرهیز نمایید.پوشیدن لباس های گشاد که از جنسی ساخته شده اند که باعث تحریک پوست نمی شوند ونیز کوتاه کردن ناخن ها برای اینکه باخاراندن به پوست صدمه نزنند می توانندموثرواقع شوند.اگرهیچ علت آشکاری برای خارش شما وجودنداردباید باپزشک دراین مورد مشورت نمایید.

آکنه(جوش غرور جوانی)
انواع مختلفی از آکنه (Acne)وجوددارد.شایعترین نوع آن آکنه وولگاریس(Vulgaris)یاهمان آکنه معمولی می باشد که بسیاری از نوجوانان را گرفتار می سازد.آکنه معمولی در جنس مذکربسیارشایعترو شدیدتر می باشد.این وضعیت براثر تغییرات هورمونی که درهنگام بلوغ پدید می آیدایجاد می شود وممکن است در سنین پایین تر و حتی درسن 10 سالگی نیز ظاهر شود.جوش ها معمولا بعد از سن بلوغ فروکش می کنند اما ممکن است تا بعد از30 سالگی هم باقی بمانند.آکنه می تواند باعث ناراحتی های روحی روانی بسیاری شود نوجوانانی که دچار آکنه هستندممکن است بخاطر ظاهر که ایجاد می شود خجالت بکشند.انواع غیرشایع آکنه عبارتنداز:آکنه شغلی که براثرتماس کارگران بابعضی از انواع روغن های صنعتی ایجاد می شود و آکنه براثر مصرف دارو که بخاطراستفاده از بعضی داروهای کورتون دار بوجود می آید.

علل ایجاد آکنه
آکنه معمولی براثرافززایش بیش از حد سبوم(Sebum)ایجادمی شود.سبوم یک ماده چربی می باشد که توسط غدد سبابه(sebaceous)درپوست تولید می گردد.بطور طبیعی سبوم به طرف فولیکول موتخلیه شده و ازطریق دهانه فولیکول که درسطح پوست قرار داردخارج می گرددو باعث می شود که پوست چرب ونرم شود.بااینحال وقتی که غددسباسه به مقدار زیادی سبوم تولید کنند فولیکول ها مسدود می شوند.اگرسبوم دردهانه فولیکول گیر کند سفت شده و رنگ آن تیره می شودو به آن اصطلاحا دانه سرسیاه(Blackhead)گفته می شود.دربعضی موارد فولیکول ها توسط کراتین (Keratin)مسدود می شوند.کراتین یک پروتئین فیبروز که توسط سلول های پوست ساخته می شوند.درچنین مواردی سبومی که درزیر آن گیرکرده است سفت شده و به رنگ سفید در می آید که به آن اصطلاحادانه سرسفید(Whitehead)گفته می شود.درهرنوع این انسدادها باکتری ها در داخل سبوم تکثیر پیدا کرده و باعث التهاب دربافت های اطرافش می شوند.آکنه که درهنگام بلوغ شروع می شود احتمالا به علت افزایش حساسیت به هورمون های جنسی مردانه آندروژن ها می باشد.این هورمون های جنسی مردانه هم در پسرها و هم دردخترها وجود دارد ومیزان آنها درهنگام بلوغ در خون افزایش می یابد.آندروژن ها باعث می شوند که غدد سباسهبیشترسبوم تولید کنند.از آنجایی که آکنه دربعضی خانواده هابیشتر دیده می شود احتمال دارد که یک عامل ژنتیکی هم در ایجاد آن نقش داشته باشد.استفاده از استروئیدهای آنابولیک که بعضی از ورزشکاران برای رشد بیشتر عضلاتشان مصرف می کنند ممکن است باعث افزایش میزان آندروژن ها شود و بنابراین چنین افرادی بیشتر احتمال دچار شدن به آکنه را دارند.آکنه ممکن است درمواقعی که استرس فردزیاد است بدتر شود.دردخترهاممکن است آکنه به علت تغییرات هورمونی که در طی چرخه عادت ماهانه ایجاد می شودبدترگردد.این وضعیت همچنین ممکن است در هنگام استفاده از لوازم آرایشی روغنی تشدید شود.عدم رعایت بهداشت باعث بروز آکنه نمی شود اما تجمع چربی ها و سلول های مرده پوست ممکن است خطر مسدود شدن فولیکول ها را افزایش داه وباعث شود که باکتر ها در آن تکثیر نمایند.هنوز هیچ مدرک علمی وجود نداردکه نشان دهد مصرف غذاهای چرب شیرینی ها ویاشکلات می تواند باعث تشدید آکنه شود. آکنه شغلی معمولاً به علت تماس طولانی مدت پوست با لباس های روغنی ایجاد می شود.

علایم آکنه:
آکنه معمولی در مناطقی از پوست ایجاد می شود که تعداد و تراکم غدد سباسه در آن قسمت ها زیاد است.درهنگام بلوغ ، موها ، صورت و قسمت بالا تنه به خاطر افزایش تولید سبوم، چرب می گردد. با این حال در افراد دچار آکنه ، این چرب بودن، بیش از حد می باشد. آکنه بیشتر در صورت ایجاد می شود اما سایر مناطق پوست مثل قسمت  بالای پشت ، وسط سینه ، شانه ها و گردن نیز از جاهایی هستند که آکنه در آن جاها دیده می شود. آکنه معمولاً در فصل زمستان بدتر می شود و در فصل تابستان بخاطر افزایش مواجهه با نور خورشید بهتر می گردد.ضایعاتی که براثر آکنه شغلی ممکن است ظاهر شوند در قسمت هایی از پوست که با لباس روغنی تماس دارد مثل ران ها ایجاد می شود.تمام انواع آکنه ها ممکن است بعضی یا تمام علایم زیر را داشته باشند:
0دانه های سر سیاه کوچک
0دانه های سرسفید کوچک
0جوش های قرمز که اغلب نوک آنها حاوی چرک زرد رنگ می باشد
0توده های قرمز سفت بزرگ و دردناک
0توده های حساس درزیر پوست بدون داشتن سر واضح(کیست ها)
تمام انواع ضایعاتی که در بالاذکرشد ممکن است در یک زمان در فرد مبتلا به آکنه دیده شوند آکنه از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. ضایعاتی عمیقی ممکن است بعد از بهبودی نیز جایشان باقی بملند.

نحوه درمان آکنه
آکنه خفیف را می توان با اقدامات ساده ای درمان نمود و از عود آن پیشگیری کرد.این اقدامات ساده عبارتند از:
0شستن پوست دوبار در روز بار آب گرم (و نه داغ) و یک صابون ملایم.هیچگاه پوست خود را محکم نشوئید
0هیچگاه جوش هایتان را نکنید زیرا این کار ممکن است باعث بدترشدن وضعیت و با قی ماندن جای جوش شود.
0از یک کرم بنزوئیل پرواکساید(Benzoyl peroxide)برای قسمت های دچار آکنه استفاده کنید.پزشک ممکن است همچنین یک دارویمالیدنی مثل کرم رتینوئید(Retinoid)راتوصیه نمایدتا باعث شل شدن کراتین هایی که در دهانه منافذ فولیکول های مورا بسته اند شود.همچنین پزشک ممکن است یک آنتی بیوتیک مالیدنی را تجویز نماید.آکنه های متوسط را اغلب می توان با مقادیر کم داروهای آنتی بیوتیک خوراکی مثل تتراسیکلین یا داکسی سیکلین با موفقیت درمتن نمود.اگردرمان های فوق با شکست روبرو شوند ممکن است پزشک داروی ایزوترتینوئن (آکوتان)راتجویز نماید.این دارو برای جوش های شدید غده ای و کیستیک بسیار موثر می باشد. از آنجایی که مصرف این دارو می تواند باعث بروز ناهنجاری هایی در جنین شود خانم های باردار ویا خانم هایی که تصمیم به حامله شدن دارند نباید از این دارو ها استفاده نمایند.بعلاوه این دارو می تواند باعث خشکی دهان ترک خوردن لب ها کاهش بینایی شبانه افزایش چربی تری گلیسیرید خون واختلال در آنزیم های کبدی شود.افرادی که ازاین دارو استفاده می کنند باید بطور مرتب آزمایش خون بدهند تا درصورت وقوع عوارض جانبی مصرف دارو را متوقف نمایند.مصرف دارو های ضد بارداری دربعضی خانم ها ممکن است به بهبود آکنه کمک نماید زیرا این قرص ها که حاوی هورمون های زنانه هستند می توانند براثر هورمون های جنسی مردانه آندروژن ها مقبله نمایند.هیچ راه درمان سریعی برای آکنه وجود ندارد.بااینحال اگر درمان در مراحل اولیه آکنه شروع شود،ممکن است از باقی ماندن جای جوش ها روی پوست جلوگیری شود.آکنه های کیستیک بزرگ را می توان با تزریق کورتون درمان نمود.اگرجای جوش ها باقی بمانند. می توانید با استفاده از روش هایی مثل درم ابرژن(Dermabraision)آنها را پاک نمایید. در این روش لایه بالایی پوست را برمی دارند که این کار تحت بیهوشی انجام می شود.

 

لطفا از نام کاربري و کلمه عبور صحيح براي ورود استفاده نماييد:

نام کاربری
کلمه عبور
فراموش کردن کلمه عبور
Copyright © 2009 . Tehran Beauty Clinic. All rights reserved.